سرعت شاتر در عکاسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌آپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در facebook
فیس‌بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین

سه رکن مهم در عکاسی که مثلث نوردهی را تشکیل می دهند، ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر هستند. درباره ایزو و دیافراگم قبلا صحبت کرده ایم. بیایید مفهوم سرعت شاتر را مرور کنیم:

اگر بخواهیم خیلی ساده سرعت شاتر را تعریف کنیم، باید بگوییم سرعت شاتر مدت زمانی است که پرده شاتر باز بوده و نور به سنسور دوربین می رسد. سرعت شاتر را با ثانیه یا کسری از ثانیه اندازه گیری می کنیم.  ۱ثانیه، ۱/۲ ثانیه، ۱/۴ ثانیه، …، ۱/۲۵۰ ثانیه، ۱/۵۰۰ ثانیه و غیره. هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد، مدت زمان کمتری نور به سنسور دوربین می رسد و هرچه کمتر باشد، مدت زمانی که نور به سنسور می رسد بیشتر می شود. سرعت شاتر مسئول دو نوع تغییر در عکس شماست: تغییر روشنایی عکس و ایجاد اثرات چشمگیر توسط فریز کردن حرکت سوژه یا تار شدن حرکت.

 

اگر از سوژه ای عکاسی می کنید که متحرک است، با سرعت شاترهای مختلف، افکت­ های متفاوتی را می توانید در عکس ثبت کنید. سرعت شاترهای بالا باعث می شود که سوژه متحرک شما در عکس به صورت ایستا و ثابت، ثبت شوند؛ در حالی که سرعت شاترهای پایین باعث ایجاد محوی در سوژه متحرک می شود. البته ممکن است از سوژه غیرمتحرکی با سرعت پایین عکاسی کنید و عکس شما دچار تاری باشد. باید بدانید که هرچه سرعت شاتر پایین تر باشد لرزش دست شما هنگام عکاسی، بیشتر مشخص خواهد بود. پس تاری در عکس به دو دلیل اتفاق می افتد: تاری ناشی از حرکت سوژه – تاری ناشی از تکان خودرن دوربین

در بیشتر مواقع، بهتر است از سرعت شاتر ۱/۶۰ ثانیه یا سریع تر استفاده کنید. همانطور که قبلا گفتیم یک دلیل تار شدن عکس ها ناشی از لرزش دوربین است و با سرعت پایین تر از ۱/۶۰ عملا ثبت عکس بدون لرزش دست کمی سخت است.

در ادامه بخوانید:  چند راهکار ساده برای عکاسی خیابانی

اگر از سرعت شاتر پایین استفاده می کنید (هر سرعتی پایین تر از ۱/۶۰ ثانیه) برای گرفتن نتیجه مطلوب باید از سه پایه استفاده کنید. همانطور که در بالا استپ های سرعت شاتر را دیدید، متوجه شده اید که هر استپ نسبت به استپ قبل دو برابر شده است. برای مثال ۱/۱۲۵ ثانیه، ۱/۲۵۰ ثانیه، ۱/۵۰۰ ثانیه و … . این دوبرابر شدن به شما کمک می کند که متوجه شوید هر استپ نسبت به استپ قبل، مقدار نور رسیده به سنسور را دوبرابر می کند. در نتیجه اگر سرعت شاتر را یک استپ بالا ببرید و دیافراگم را یک استپ کاهش دهید، نتیجه یکسانی را از نظر نوردهی نسبت به عکس اولیه خود خواهید داشت.

در دوربین ها علاوه بر سرعت شاتر که با کسری از ثانیه نشان داده می شوند. سرعت های کمتری هم وجود دارد. برای مثال ۱ ثانیه، ۱۰ ثانیه، ۳۰ ثانیه و غیره. این سرعت شاترها معمولا در موقعیت هایی که میزان نور محیط بسیار کم باشد یا در مواردی که عکاس بخواهد حرکت را در عکس خود ثبت نماید، استفاده می شود.

هنگامی که می خواهید عکس بگیرید باید از خود بپرسید که می خواهید آن صحنه را چگونه ثبت کنید. اگر می خواهید سوژه متحرک شما کاملا ثابت در عکس ثبت شوند باید سرعت شاتری بالا (مانند عکس پرنده در زیر) را انتخاب کنید.

Shutter speed: 1/2000

البته حرکت در عکس همیشه هم بد نیست. برای مثال هنگامی که از یک آبشار یا منظره دریا عکاسی می کنید و می خواهید حرکت سریع آب را نشان دهید، از ماشین مسابقه ای عکاسی می کنید و می خواهید حس سرعت را منتقل کنید یا می خواهید حرکت ستاره ها در آسمان شب را در مدت زمان زیاد نشان دهید، می توانید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. در تمامی این موارد حتما باید از سه پایه استفاده کنید.

در ادامه بخوانید:  مفهوم نوردهی در عکاسی

عکس زیر با زمان نوردهی ۵ ثانیه گرفته شده است. در نتیجه ما حرکت آب را  می بینیم.

کته مهم دیگری که باید هنگام انتخاب سرعت شاتر به آن دقت کنید میزان فاصله کانونی لنز دوربین است. فاصله کانونی بیشتر، میزان لرزش دوربین را برجسته تر می کند و در نتیجه باید سرعت شاتر بیشتری را انتخاب کنید (حتی اگر دوربین یا لنز شما دارای لرزشگیر باشد). در نتیجه در مواقعی که دوربین و لنز شما لرزشگیر ندارد، این قانون را به یاد داشته باشید که سرعت شاتری را انتخاب کنید که مخرج کسر آن بزرگتر از فاصله کانونی شما باشد. برای مثال اگر فاصله کانونی لنز شما ۵۰ میلی متر است، سرعت شاتر ۱/۶۰ احتمالا مناسب است ولی اگر فاصله کانونی لنز ۲۰۰ میلی متر است احتمالا باید سرعت شاتر ۱/۲۵۰ ثانیه را انتخاب کنید.

این نکته را فراموش نکنید که سرعت شاتر را بدون در نظر گرفتن دو رکن دیگر در مثلث نوردهی یعنی ایزو و دیافراگم نمی توان مشخص کرد. هنگامی که سرعت شاتر را تغییر می دهید، باید یک یا هر دو رکن دیگر را برای جبران آن تغییر دهید.

برای مثال اگر سرعت شاتر را از ۱/۱۲۵ ثانیه به ۱/۲۵۰ ثانیه افزایش دهید، میزان نور رسیده به سنسور نصف می شود. برای جبران این نور باید میزان دیافراگم را افزایش دهید ( از f/16 به f/11) یا اینکه ایزو را برای مثال از ایزو ۱۰۰ به ایزو ۴۰۰ تغییر دهید.

شما میتوانید آخرین مطالب ما را از طریق تلگرام و اینستاگرام نیز دنبال کنید. برای عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام آکادمی آرنگ روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین فیلم ها با کیفیت های مختلف در یوتیوب هم قرار دارد.
مطالب زیر را حتما بخوانید

ایزو در عکاسی

ایزو در عکاسی یکی از ارکان سه گانه نوردهی می باشد ( ۲ رکن مهم دیگر سرعت شاتر (Shutter Speed) و (دیافراگم Aperture) می باشند) و بدون اینکه

صنعت خط و خوشنویسی

به طور قطع تمام ملل جهان در ایجاد خط سهیم نبوده‌اند و همینطور هم اختراع خط در نقطه‌ای از روی زمین آن هم با یک

تاریخ تحول خط و زبان در ایران (بخش اول)

زبان پدیده‌ای اجتماعی است که با تحولات اجتماع دگرگون می‌شود. این وسیلهٔ ارتباطی هم در قالب نشانه‌های آوایی و هم در قالب نشانه‌های دیداری تحقق

ترکیب‌ بندی در عکاسی به چه معناست؟

در این مقاله سعی می‌کنیم مفهوم ترکیب‌بندی را در هنر به طور خلاصه بیان کنیم و در بخش‌های بعد نحوه استفاده از روش‌های مختلف را با شما مرور خواهیم کرد. زیرا قبل از هر چیز باید بدانیم که ترکیب‌بندی خوب چیست و چرا جز جدایی ناپذیر یک اثر هنری محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید